ПРО РЕЗУЛЬТАТИ АУДИТУ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ, ПЕРЕДБАЧЕНИХ МІНІСТЕРСТВУ ОБОРОНИ УКРАЇНИ НА БУДІВНИЦТВО (ПРИДБАННЯ) ЖИТЛА ДЛЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ
18 вересня 2015, 12:24
Регулярні звіти про доходи і видатки Державного бюджету України мають бути оприлюднені.
Контроль від імені Верховної Ради України за надходженням коштів до Державного бюджету України та їх використанням здійснює Рахункова палата.
Конституція України (статті 95 і 98)
Про результати аудиту
ефективності використання коштів Державного бюджету України, передбачених Міністерству оборони України на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України, та стану реалізації рекомендацій, наданих Колегією Рахункової палати
Київ - 2015
Бюлетень підготовлено за матеріалами Звіту про результати аудиту ефективності використання коштів Державного бюджету України, передбачених Міністерству оборони України на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України, та стану реалізації рекомендацій, наданих Колегією Рахункової палати – Київ: Рахункова палата України, 2015.
Відповідальні за випуск:
головний контролер - директор
департаменту з питань оборони
та правоохоронної діяльності Невідомий В.І.;
начальник управління стратегічного розвитку,
аналітики та стандартів Шах Г.А.
© Рахункова палата України.
Матеріал офіційний. При використанні
посилання на Рахункову палату обов’язкове.
ЗМІСТ
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава повинна забезпечити військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення.
Питання забезпечення житлом понад 40 тис. військовослужбовців, які перебувають на квартирному обліку, протягом останніх років залишається найбільш гострою проблемою у Збройних Силах України (далі – ЗС України), невирішеність якої створює значну соціальну напругу серед особового складу, що негативно впливає на бойову готовність військовослужбовців, особливо в умовах проведення антитерористичної операції на Сході України.
Проведений Рахунковою палатою у 2013 році аудит з питань ефективності використання коштів державного бюджету, передбачених Міністерству оборони України (далі – Міноборони) на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців ЗС України, засвідчив наявність серйозних недоліків у системі використання бюджетних коштів, які поглиблювали проблеми соціально незахищених сімей безквартирних військовослужбовців, що перебувають на черзі понад 20 років і не мають перспектив на отримання житла.
З урахуванням вищезазначеного та з метою оцінки фактичного стану реалізації Міноборони рекомендацій Колегії Рахункової палати, а також ефективності управлінських рішень Міністерства щодо розпорядження бюджетними коштами, передбаченими на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців ЗС України, було проведено зазначений контрольний захід.
Аудит з питань ефективності використання коштів Державного бюджету України, виділених Міноборони на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців ЗС України, проводився у 2013 році. Звіт про його результати затверджено постановою Колегії Рахункової палати від 17.12.2013 № 23-2.
Аудитом встановлено системні недоліки у використанні бюджетних коштів, виділених з державного бюджету на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців ЗС України: бюджетні кошти розпорошувалися між об’єктами будівництва, що призвело до зростання вартості незавершеного житлового будівництва; кошти спрямовувалися на умовах пайової участі
на придбання житла, яке в окремих випадках мало будівельні
недоробки, внаслідок чого виникла довгострокова дебіторська заборгованість. Також були встановлені порушення при розподілі житла серед військовослужбовців: допускалися факти неодноразового забезпечення житлом одних і тих військовослужбовців керівного складу
ЗС України; застосовувалась практика позачергового забезпечення військовослужбовців житлом шляхом надання їм службового житла без урахування вимог Житлового кодексу Української РСР, ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» тощо.
Рахунковою палатою (лист від 20.01.2014 № 02-149) на адресу Міноборони (екс-міністр оборони України Лебедєв П.В.) було надіслано висновок Колегії Рахункової палати з пропозиціями для вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень і недоліків, зокрема:
· провести службове розслідування за всіма фактами бюджетних правопорушень, викладених у звіті про результати аудиту та зафіксованих в акті аудиту Міноборони;
· притягнути згідно з чинним законодавством до відповідальності посадових осіб, винних у незаконному використанні бюджетних коштів та неправомірному розподілі квартир;
· вжити невідкладних заходів щодо усунення виявлених правопорушень та недопущення їх у майбутньому;
· забезпечити безумовне виконання вимог Житлового кодексу, ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» при розподілі житла серед військовослужбовців.
За результатами проведеного аудиту Колегія Рахункової палати
(лист від 20.01.2014 № 02-149) надіслала Кабінету Міністрів України
такі рекомендації:
1) доручити Міноборони разом з іншими міністерствами:
· привести Порядок кредитування будівництва та придбання житла для військовослужбовців ЗС України та інших військових формувань, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 № 88 (далі – Порядок 88), у відповідність із Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у частині погашення загальної суми та відсоткових ставок за кредитами;
· включити з метою реалізації Порядку визначення розміру та надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2012 № 1036 (далі – Порядок 1036), до Комплексної програми забезпечення житлом військовослужбовців, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.99 № 2166, та Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 147 (далі – Порядок 147), напрям використання бюджетних коштів «виплата грошової компенсації»;
2) доручити Міністерству фінансів України передбачати в проектах Державного бюджету України видатки на здійснення заходів з будівництва (придбання) житла в обсягах, визначених Комплексною програмою забезпечення житлом військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби та членів їх сімей.
Міноборони на виконання доручення Кабінету Міністрів України поінформувало Рахункову палату (лист від 21.03.2014 № 2210/1562) про затвердження Міністром оборони України 11.02.2014 Плану усунення недоліків, виявлених аудитом Рахункової палати (далі – План усунення недоліків), що передбачав реалізацію 48 заходів, виконання яких надасть можливість усунути виявлені порушення та запобігти у подальшому їх виникненню. Однак пропозиція Рахункової палати щодо проведення службового розслідування за всіма фактами бюджетних правопорушень, викладених у звіті про результати аудиту, не була виконана.
Згідно з дорученням Міністра оборони України від 11.02.2014 № 17936/з, План усунення недоліків доведено до визначених у ньому виконавців і співвиконавців. Доручення не передбачало звітування про виконання Плану усунення недоліків, внаслідок чого контроль за його виконанням з боку керівництва Міноборони, яке у 2014 році змінювалося чотири рази, було втрачено, а заходи, затверджені у Плані усунення недоліків, не виконано.
Отже, позитивних змін у системі використання бюджетних коштів, передбачених Міноборони на будівництво (придбання) житла, не відбулося, а причини неефективного використання бюджетних коштів і всупереч чинному законодавству протиправного розподілу житла, які були встановлені Рахунковою палатою у 2013 році, не усунені і у 2014 році.
ü Недосконалою залишається нормативно-правова база щодо забезпечення житлом військовослужбовців, внаслідок чого на практиці заходи із забезпечення житлом військовослужбовців виконуються неефективно.
Відповідно до Комплексної програми забезпечення житлом військовослужбовців, прогнозний обсяг будівництва (придбання) житла для військовослужбовців ЗС України у 2014 році становив 2115,7 млн. грн. (за їх рахунок мало бути збудовано та придбано 7,1 тис. квартир), у тому числі за рахунок коштів державного бюджету – 900 млн. гривень. Проте ця програма не виконується ні Урядом України, ні Міноборони.
Аналіз її показників засвідчив, що програма не відповідає вимогам сьогодення як за параметрами фінансового забезпечення, так і за передбаченими обсягами будівництва та заходами з її реалізації на практиці. Водночас програма, дія якої закінчується у 2017 році, кардинально не змінює критичну ситуацію, що виникла у сфері забезпечення житлом військовослужбовців, оскільки:
- обсяги фінансування за програмою визначено, виходячи із середньої розрахункової вартості 1 кв. м загальної площі житла 4715 грн., тоді як у 2014 році середньорічна середньорегіональна вартість
- програмою серед джерел фінансування її заходів були передбачені інші не заборонені законодавством джерела фінансування, але без їх конкретизації, що на практиці призвело до неможливості залучати до процесу фінансування будівництва і придбання житла конкретні фінансові установи та інших кредиторів (інвесторів).
Крім того, вже понад 15 років не розробляються акти законодавства з питань визначення дієвого механізму довгострокового та іпотечного кредитування будівництва і придбання житла для військовослужбовців.
Чинний Порядок кредитування будівництва та придбання житла для військовослужбовців ЗС України та інших військових формувань, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2004 № 88, не діє, оскільки його положення не відповідають ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у частині погашення загальної суми та відсоткових ставок за кредитами повністю за рахунок коштів, призначених у держбюджеті на утримання ЗС України. Міноборони у 2014 році з урахуванням проведеного Рахунковою палатою аудиту було організовано роботу[1] з удосконалення положень цього Порядку, однак результати цієї роботи наразі відсутні.
Отже, єдиним джерелом фінансування будівництва (придбання) житла для військовослужбовців ЗС України, як і у попередні роки, є кошти державного бюджету (у 2013‑2014 роках здебільшого власні надходження Міноборони до спецфонду державного бюджету).
· Порядок визначення розміру та надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2012 № 1036, не застосовувався. Виплату грошової компенсації, яка мала стати одним із заходів прискорення вирішення проблеми забезпечення житлом військовослужбовців (особливо в невеликих населених пунктах), у Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 147, так і не було передбачено, що фактично виключило можливість виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.2012 № 1036 протягом усього часу її дії. Ця постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2014 № 71 «Деякі питання оптимізації державних цільових програм і національних проектів, економії бюджетних коштів та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України».
Таким чином, пропозиції Рахункової палати щодо вдосконалення чинного законодавства з питань будівництва та придбання житла для військовослужбовців ЗС України не виконано, а чинне законодавче та нормативно-правове забезпечення цього важливого соціального питання досі недосконале та малоефективне. Пошук нових джерел фінансового забезпечення житлом військовослужбовців має стати пріоритетом діяльності Уряду України. Діюча Комплексна програма фактично не працює і не вирішує проблеми забезпечення житлом військовослужбовців ЗС України, оскільки визначені в ній показники нереальні, а заходи (механізми) для їх виконання недостатні.
ü Керівництво Міноборони не відреагувало на виявлені факти неналежного виконання договірних зобов’язань замовниками - управліннями капітального будівництва (далі - УКБ), що спричинило бюджетні втрати. За результатами попереднього аудиту Рахунковою палатою встановлено, що у 2011 році Міноборони за рахунок коштів, передбачених на будівництво (придбання) житла, сплачено на підставі рішень судових органів за неналежне виконання Міністерством договірних зобов’язань 4,8 млн. грн. - заборгованість, яка не рахувалася за обліком Міноборони, і 0,3 млн. грн. - штрафні санкції та судові витрати, що призвело не тільки до додаткових витрат бюджетних коштів (5,1 млн. грн.), а й до накопичення незавершеного будівництва у зв’язку з неможливістю вчасно закінчити будівництво через брак коштів.
За цими фактами службові розслідування Міноборони не проведені, а посадові особи, дії чи бездіяльність яких призвели до витрат, не притягнуті до відповідальності.
Поряд із цим встановлено, що у 2014 році Міністерство здійснило розрахунки за отримані впродовж 2012 року 137 квартир загальною площею
Також аудитом встановлено, що 35 квартир загальною площею 2270,4 кв. м у м. Монастирище Черкаської обл. прийнято Департаментом капітального будівництва від забудовника за актом № 1 від 29.06.2012, а передано для розподілу до квартирно-експлуатаційних органів лише 04.06.2014, тобто майже через два роки[2]. Порядком передачі житла, яке побудоване чи придбане (отримане) за договорами підряду, купівлі-продажу, міни та інших цивільно-правових угод для забезпечення житлом сімей військовослужбовців, від замовників Міноборони до квартирно-експлуатаційних органів, який затверджено наказом Міністра оборони України від 26.04.2006 № 224 (далі – наказ № 224), визначено термін підписання таких актів замовниками будівництва та начальниками квартирно-експлуатаційних частин районів: не більш як три робочі дні.
Внаслідок безвідповідального ставлення до виконання посадових обов’язків з боку ГоловКЕУ, а також неврегульованості термінів погодження актів для Департаменту капітального будівництва і ГоловКЕУ, розподіл і заселення житла в Черкаській обл., м. Монастирище, здійснено лише через два роки після його отримання (26 квартир затверджено 21.07.2014, дві – 03.10.2014, шість – 13.02.2015, а одна квартира на момент проведення аудиту взагалі не розподілена).
ü Як було встановлено попереднім аудитом, через бездіяльність і відсутність контролю з боку Подільського УКБ підрядною організацією МПП «Лана» зобов’язання за договором від 11.08.2008 № 227/ДБ-270Буд з будівництва житлового будинку в м. Житомир по вул. Маршала Жукова не були виконані, а підрядні організації завищили вартість виконаних будівельних робіт, які були оплачені за рахунок бюджетних коштів. Це призвело до утворення простроченої дебіторської заборгованості у сумі 3,8 млн. грн., що не погашена навіть після проведеної претензійно-позовної роботи. Водночас ухвалою Господарського суду м. Києва від 12.03.2015 у справі № 910/24354/14 МПП «Лана» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру строком на рік. Як наслідок, виникла прострочена дебіторська заборгованість у сумі 0,7 млн. грн., погашення якої є сумнівним.
Станом на 01.01.2015 не погашено дебіторської заборгованості (16,3 млн. грн.) за договорами, укладеними Кримським УКБ. У результаті Міністерство недоотримало 45 квартир загальною площею 3141,25 кв. метрів. Після проведення, починаючи з листопада 2012 року, необхідних юридичних процедур за позовом Міноборони щодо стягнення з боржника ТОВ «Будівельна компанія «Київ-Градобуд» заборгованості ухвалою Господарського суду м. Києва від 11.08.2014 порушено провадження у справі № 910/13459/14 про банкрутство ТОВ «Будівельна компанія «Київ-Градобуд». Судовий розгляд цієї справи триває. Ухвалою суду від 16.02.2015 Міноборони віднесено до четвертої черги кредиторів. Тобто існують великі ризики, що 16,3 млн. грн. бюджетних коштів буде втрачено.
Службові розслідування щодо цих фактів на предмет встановлення та притягнення до відповідальності посадових осіб, бездіяльність яких спричинила бюджетні втрати, Міноборони також не проведені.
Аудитом встановлено, що Департаментом капітального будівництва та Департаментом правового забезпечення в порушення п. 17 Плану усунення недоліків щодо вжиття заходів претензійно-позовного характеру за двома фактами невиконання підрядниками договірних зобов’язань прийнято рішення про незастосування штрафних санкцій, оскільки Міністерство не забезпечило вчасного фінансування об’єктів.
Однак умови укладених договорів передбачали виконання робіт у разі недостатнього фінансування. Отже, в результаті невчасного виконання цими підрядними підприємствами будівельних робіт бюджетні кошти у сумі 15,6 млн. грн. спрямовані у незавершене будівництво.
Поряд із цим аудитом встановлено, що внесені зміни до договору генерального підряду від 14.10.2002 № 1-4-1, зокрема розділу 14 «Відповідальність сторін за порушення зобов’язань за договором», і додаткового договору № 9 від 21.08.2012 дали змогу уникнути сплати штрафних санкцій.
ü За результатами попереднього аудиту було встановлено факти невиконання підрядниками своїх зобов’язань у частині завершення повного комплексу будівельних робіт (невідповідність нормам ДБН), неоформлення УКБ необхідної для заселення об’єкта документації, нездійснення передачі квартир під заселення військовослужбовцями.
Поточним контрольним заходом встановлено, що окремі недоліки усунені[3]. За рештою виявлених попереднім контрольним заходом фактів робота з усунення недоліків проводилась неналежним чином, через що не досягнуто необхідного результату. Так, на сьогодні з різних причин не заселено[4]:
- 50-квартирний житловий будинок за адресою: Миколаївська обл., м. Очаків, вул. Дегтярьова (введено в експлуатацію у 2011 році);
- 100-квартирний житловий будинок (реконструкція гуртожитку) у м. Кривий Ріг (введено в експлуатацію у 2010 році);
- 16 квартир у м. Івано-Франківськ (договори купівлі-продажу нерухомості, укладені 30.11.2011 ЦТ УКБ з ТОВ «Трейд Проперті Груп»);
- 38 квартир за адресою: Миколаївської обл., м. Первомайськ, вул. Достоєвського, 32 (відповідно до умов договору від 26.12.2012 № 4142, ТОВ «Укрторгбудгруп» у 2012 році оформило їх у власність держави в особі Міноборони).
Аудитом виявлено, що у 2014 році за рахунок коштів державного бюджету за рішеннями Господарського суду Львівської обл. від 05.06.2014 № 914/903/14 Міноборони сплачено 15,2 тис. грн. судового збору. Розгляд судового рішення ініційовано за позовом Київського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в особі Міноборони до відповідача – комерційної структури, про визнання недійсним договору з купівлі-продажу нерухомості в регіонах України від 30.11.2011 і стягнення 0,7 млн. грн. у порядку подвійної реституції, але у позові було відмовлено.
Міноборони в особі Департаменту капітального будівництва 21.10.2014 надіслало до Військової прокуратури Київського гарнізону Центрального регіону України звернення щодо подальшого неоскарження:
- 14 рішень Господарського суду Львівської обл., якими відмовлено у задоволенні позову прокуратури на 14 квартир у м. Івано-Франківськ, на які у 2011 році витрачено 4,3 млн. грн. (крім того, ще щодо двох квартир, придбаних за 0,7 млн. грн., триває розгляд у суді першої інстанції). Однак на момент проведення аудиту відповідь від прокуратури не надійшла. У зв’язку з цим квартирно-експлуатаційні органи ЗС України не здійснюють розподіл цих квартир та їх заселення сім’ями безквартирних військовослужбовців;
- рішення Господарського суду м. Києва від 13.10.2014 № 910/941/14 у судах апеляційної та касаційної інстанції, згідно з яким Київській прокуратурі відмовлено у визнанні недійсним договору від 26.12.2012 № 4142, однак відповідь від прокуратури не надійшла. У зв’язку з цим квартирно-експлуатаційними органами не розподілено 38 квартир у житловому будинку м. Первомайськ Миколаївської обл. та не заселено їх сім’ями безквартирних військовослужбовців, тоді як на охорону цих квартир вже витрачено майже 150 тис. грн. державних коштів. Таким чином, майже 11 млн. грн. витрачені на придбання 38 квартир у 2012 році без досягнення результату: будинок зазнає руйнувань, безквартирні військовослужбовці, яким державою гарантоване право на отримання житла, продовжують жити у гуртожитках та орендованих квартирах.
За наявності понад 40 тис. безквартирних військовослужбовців така ситуація створює ризики зростання соціальної напруги.
ü За результатами попереднього аудиту були встановлені факти незаконного та неефективного використання бюджетних коштів при виконанні договорів, укладених Кримським УКБ, зокрема:
- 8,6 млн. грн. використано з порушенням вимог законодавства про закупівлю на придбання квартир за адресою: АР Крим, с. Уютне, вул. Кірова, 1а (додаткова угода від 14.12.2011 № 7/286 до договору від 19.12.2008
№ 227/ДБ-286Д);
- 7,1 млн. грн. використано неефективно, оскільки загальна площа придбаних квартир за договорами від 19.12.2008 № 227/ДБ-286Д,
№ 227/ДБ-287Д не відповідала нормативам площі згідно з ДБН;
- встановлено перевищення вартості об’єкта «Будівництво 28-квартирного житлового будинку у АР Крим, м. Інкерман по вул. Малиновського» на 3,3 млн. грн. через перевищення вартості будівництва над визначеною Мінрегіонбудом середньою вартістю
- не забезпечено належного контролю відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт проектним рішенням, вимогам ДБН, технічним умовам та іншим нормативним документам, що призвело до додаткових (неефективних) витрат державних коштів у сумі 0,6 млн. грн. на усунення недоліків за договором від 10.12.2012 № 227/ДКБ-223.
Міноборони не реагувало на зазначені порушення: заходи з їх усунення у 2014 році були зняті з контролю у зв’язку з анексією АР Крим. Однак і до прийняття таких рішень не проводилися службові розслідування за цими фактами на предмет притягнення до відповідальності посадових осіб, дії або бездіяльність яких призвели до бюджетних втрат Міноборони.
ü З часу попереднього аудиту не змінився на краще і стан організації обліку договорів спільної діяльності з будівництва житла на землях Міноборони, їх виконання (супроводу), про що свідчить відсутність у відповідального виконавця Департаменту капітального будівництва повної інформації про фактичний стан справ[5], а також про те, що облік, моніторинг і супроводження таких договорів належним чином не здійснювалися. Протягом дії постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 715 «Деякі питання будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельних ділянках, що належать до земель оборони» (далі – Постанова № 715) Міноборони не забезпечило ефективного використання земельних ділянок, вивільнених під будівництво житла для військовослужбовців, і виявилося нездатним організувати будівництво.
У результаті неналежного виконання обов’язків посадовими особами Міноборони, відповідальними за облік земель оборони та організацію будівництва на них житла для військовослужбовців, до розробленого Міністерством та затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.05.2013 № 666-р відповідного переліку земельних ділянок включені земельні ділянки, жодна з яких не була готова до забудови у зв’язку з відсутністю державної реєстрації (правовстановлюючих документів). Конкурсна комісія, яка створена Міноборони на виконання п. 5 Порядку організації будівництва житла для військовослужбовців на земельних ділянках, що належать до земель оборони, затвердженого Постановою № 715, практично не діяла. Як наслідок, протягом 2013-2014 років Міноборони не було укладено жодного договору з будівництва житла для військовослужбовців із залученням інших не заборонених законодавством джерел фінансування.
Аналіз щорічних реєстрів договорів спільної діяльності засвідчив, що наявні в них дані не відображали повної інформації про стан виконання умов таких договорів[6], а визначений у договорах порядок отримання готового житла лише за актами приймання-передачі і без попереднього його оформлення у власність держави в особі Міноборони призводив в окремих випадках до його втрат.
Так, отримані Міноборони в особі ЦТ УКБ за актом приймання- передачі від 10.08.2012 № 1 18 квартир загальною площею
Усе це свідчить про неефективну роботу Міноборони і відсутність перспективи для військових у вирішенні житлового питання. Як наслідок, протягом 2013 року за договорами спільної діяльності не було отримано жодного квадратного метра житла, а у 2014 році отримано 40 квартир, що становило близько 10 відс. від обсягів житла, яке щороку отримували за аналогічними договорами протягом 2006‑2010 років.
Маючи можливість і час для виконання пропозицій, наданих за результатами попереднього аудиту Рахункової палати, Міноборони їх виконання в окремих випадках взагалі проігнорувало, а 31,7 млн. грн., які еквівалентні вартості отриманого до 01.01.2013 житла, так і не були зараховані до доходів і видатків державного бюджету. Отже, за фактами цих порушень розслідування в Міноборони не проводилися, винні у їх скоєнні посадові особи до відповідальності не притягувалися.
ü Попереднім аудитом також встановлені такі факти:
- прийняття квартирно-експлуатаційними органами ЗС України для розподілу та заселення квартир, які не відповідали вимогам ДБН;
- неправомірних дій посадових осіб Міноборони в частині розподілу житла для військовослужбовців та членів їх сімей;
- отримання за рішеннями судів житла військовослужбовцями, які не набули на нього права;
- проживання у службовому фонді гарнізону м. Києва осіб, які не служать і не працюють у ЗС України;
- проживання у закритих військових містечках 7,7 тис. осіб, які не служать і не працюють у ЗС України (питання їх відселення не вирішується). Військовослужбовці, що направляються у ці військові містечка, змушені проживати в казармах або орендувати у звільнених військовослужбовців за плату житло, яке вони утримують у цих містечках;
- передачі СБУ та Службі зовнішньої розвідки 7 квартир, які не повернено.
Незважаючи на доручення Міністра оборони України Департаменту капітального будівництва та ГоловКЕУ не допускати введення в експлуатацію та розподілу житла, яке не відповідає вимогам ДБН, аудитом знову виявлені численні факти введення в експлуатацію житла, яке не було готове до експлуатації, вимагало часу для усунення виявлених недоліків, що призвело до зволікання із забезпеченням житлом безквартирних військовослужбовців. Через відсутність внутрішнього контролю ця пропозиція Рахункової палати не виконана.
За матеріалами попереднього аудиту були виявлені факти неправомірного забезпечення житлом осіб генеральського складу та військовослужбовців військових прокуратур. Проте ГоловКЕУ, Головне управління Військової служби правопорядку ЗС України (далі – ВСП) та Департамент правового забезпечення Міноборони не виконали доручення Міністра оборони України щодо перевірки облікових справ військовослужбовців та обставин розподілу їм житлових приміщень за наявності у них житла, що було отримане за попередніми місцями служби.
Практика, коли високопосадовці, використовуючи своє службове становище, мали вплив на прийняття рішень на їх користь підпорядкованими їм підлеглими, продовжувалась і в період, що підлягав аудиту.
Рахунковою палатою встановлено також факти проживання у закритих військових містечках 7,7 тис. осіб, які не служили і не працювали у ЗС України, однак питання їх відселення не вирішується.
Планом усунення недоліків пропонувалося ГоловКЕУ, Генеральному штабу ЗС України до 01.07.2014 визначити основні критерії закритих військових містечок (розміщення військових підрозділів, наявність складів з бойовою технікою та озброєнням, паливно-мастильними матеріалами тощо).
З метою вирішення питання відселення мешканців, що втратили зв'язок із ЗС України, було доручено ГоловКЕУ клопотати перед Кабінетом Міністрів України про виділення коштів на придбання житла для цих осіб.
Фактично Генеральним штабом ЗС України та ГоловКЕУ питання визначення критеріїв закритих/відкритих військових містечок, які мають у своєму складі житловий фонд, не розглядалися, перелік таких містечок начальником Генерального штабу ЗС України у 2014 році не затверджувався, а питання відселення не вирішувалися.
Міноборони на практиці не оскаржувало рішень судових органів, згідно з якими ухвалювалися постанови про забезпечення житлом військовослужбовців поза встановленим у Міністерстві порядком, внаслідок чого судові рішення набували чинності. При цьому ГоловКЕУ, перекладаючи із себе відповідальність, надіслало підпорядкованим квартирно-експлуатаційним підрозділам доручення забезпечити своєчасне оскарження у разі прийняття таких рішень судовими органами.
Також не повернено Міноборони 7 квартир, переданих у попередні роки СБУ та Службі зовнішньої розвідки України. Заходи Міноборони з цього питання обмежилися надісланими на адресу цих служб листами від 25.01.2014 № 303/4/16/91 і № 303/4/16/92 з вимогою повернути квартири, на які отримано відповіді з проханням відстрочити виконання договірних зобов’язань. Надалі, посилаючись на те, що оригінали договорів про передачу житла залишилися на території АР Крим, яка була анексована, претензійно-позовна робота взагалі була припинена.
Під час проведення в Міноборони попереднього контрольного заходу Рахункова палата вказувала на те, що в Міністерстві видавалися накази, які не узгоджувалися з вимогами Житлового кодексу Української РСР, ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081, інших нормативно-правових актів: накази забороняли виключати службові житлові приміщення із числа службових, крім випадків, коли приміщення виключено з числа житлових.
Наказом Міноборони від 19.06.2014 № 401 було затверджено нову редакцію Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі – Інструкція № 737), в якій ця норма була скасована. Крім того, наказ передбачав норму щодо затвердження списків розподілу службової та постійної жилої площі начальниками гарнізонів після їх погодження фахівцями з правової роботи.
Комісія у 2014 році погодила пропозиції гарнізонів і відповідних квартирно-експлуатаційних підрозділів щодо виключення з числа службового житла Міноборони 159 квартир і за зверненням Міністра оборони України до органів місцевого самоврядування змінила статус квартир осіб, які в них проживають, із зняттям їх з квартирного обліку.
Протягом чотирьох місяців 2015 року Комісія провела сім засідань, на яких було підтримано пропозиції начальників гарнізонів і відповідних квартирно-експлуатаційних підрозділів щодо виключення з числа службового житла Міноборони 324-х квартир і надання їх сім’ям військовослужбовців для постійного проживання із зняттям військовослужбовців з квартирного обліку. Однак підготовлені ГоловКЕУ проекти доповідей Міністру оборони України та листи на адресу органів місцевого самоврядування стосовно зміни статусу квартир, щодо яких Комісія прийняла рішення, протягом тривалого часу не розглядалися.
Отже, зволікання з оформленням документів може призвести до необхідності перегляду раніше прийнятих рішень у зв’язку зі зміною складу сімей.
На письмовий запит Рахункової палати про вжиті Військовою службою правопорядку ЗС України заходи щодо усунення недоліків, виявлених під час проведеного Рахунковою палатою аудиту у 2013 році, відшкодування нанесених державі збитків у сумі 7,9 млн. грн. через протиправні дії посадових осіб у зв’язку з повторним забезпеченням військовослужбовців житлом, а також доповіді керівництву Міноборони та ЗС України із зазначених питань та результати прийнятих ними рішень Головне управління Військової Служби Правопорядку повідомило, що ВСП вживалися передбачені у плані заходи щодо усунення недоліків.
Разом з тим аналіз наданої інформації засвідчив, що всі проведені ВСП заходи фактично зводились до того, щоб за результатами перевірок або розслідувань надати пропозиції Департаменту капітального будівництва або ГоловКЕУ, або керівникам і членам контрольної групи. Тобто жодної конкретної відповіді на питання контрольної групи Рахункової палати не надано.
Посилаючись на недосконалість чинного законодавства, у т.ч. і наказів Міністра оборони України, наявність корупційної складової в питаннях забезпечення службовим житлом, ВСП було запропоновано не відпрацьовувати питання повернення житла, розподіленого згідно з раніше прийнятим рішенням.
ВСП констатувався факт, що План усунення недоліків складено формально, в ньому не визначено конкретні заходи і завдання щодо встановлення кола посадових осіб Міноборони, з вини яких допущені порушення чинного законодавства. Крім того, не було визначено завдання щодо здійснення загального контролю за виконанням цього Плану, його виконавцями були фактично ті структурні підрозділи, які допускали ці порушення. Таким чином, формальний підхід до складання Плану став причиною його невиконання.
Водночас надані ВСП пропозиції були спрямовані на те, щоб не притягати до відповідальності колишнє керівництво Міноборони, а рішення про притягнення до відповідальності винних посадових осіб прийняти за результатами роботи Рахункової палати в Міноборони у 2015 році. Крім того, ГоловКЕУ пропонувалося:
продовжити роботу з удосконалення положень нормативно-правової бази з питань житлового забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, завершити інвентаризацію фонду службового житла у всіх гарнізонах, перевірку законності заселення та проживання громадян у службових приміщеннях, гуртожитках та спеціально пристосованих казармах тощо;
притягнути до дисциплінарної відповідальності винних посадових осіб за невиконання тих пунктів Плану, співвиконавцями за якими визначено також і ВСП.
З урахуванням доручення Міністра оборони України начальник ГоловКЕУ листом від 17.04.2015 № 303/4/16/769 зобов’язав територіальні управління завершити інвентаризацію службового житла до 15.05.2015, незважаючи на те, що п. 43 Плану усунення недоліків вже раніше доручалось ГоловКЕУ, Київському КЕУ, начальнику гарнізону м. Києва, Головному управлінню ВСП, Департаменту правового забезпечення Міноборони провести повну інвентаризацію службового фонду гарнізону м. Києва до 01.07.2014 та організувати претензійно-позовну роботу для вивільнення незаконно займаних житлових приміщень.
Такі формальні дії посадових осіб Міноборони свідчили про імітацію роботи і зусиль з упорядкування питань придбання та розподілу житла.
Цей факт також підтверджується тим, що, навіть незважаючи на виявлені попереднім аудитом Рахункової палати факти протиправного проживання у службових будівлях осіб, які не служили і не працюють у ЗС України, окремі посадові особи Міноборони продовжували ігнорувати вимоги керівництва Міністерства щодо розв’язання цієї проблеми.
Так, Київським КЕУ не проведено в повному обсязі інвентаризацію службового фонду гарнізону м. Києва через ненадання окремими командирами військових частин, закладів та установ відповідної інформації про осіб, які проживають у службовому житлі. При цьому сума заборгованості за квартплату та комунальні послуги військовослужбовців та осіб, які проживають у гуртожитках і переобладнаних під житло будівлях, що перебувають на балансі квартирно-експлуатаційних органів по м. Києву і Київській області, станом 01.03.2015 – 5,4 млн. гривень.
Таким чином, рекомендації Рахункової палати, спрямовані на усунення виявлених порушень чинного законодавства при будівництві, придбанні та розподілі житла для військовослужбовців ЗС України Міноборони, не виконані, а посадові особи, діяльність або бездіяльність яких призвела до порушень чинного законодавства, до відповідальності не притягнуті.
Внаслідок формального ставлення до виконання пропозицій Рахункової палати, безвідповідального ставлення до вирішення проблеми забезпечення житлом безквартирних військовослужбовців, відсутності дієвого внутрішнього контролю позитивних змін у системі використання бюджетних коштів у Міноборони на будівництво (придбання) житла не відбулося, що практично унеможливлює розв’язання важливої соціальної проблеми, яка є надзвичайно актуальною в умовах участі ЗС України в антитерористичній операції на Сході України.
2. РЕЗУЛЬТАТИ АУДИТУ ЗАКОННОСТІ ТА ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ КОШТІВ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ, ПЕРЕДБАЧЕНИХ МІНІСТЕРСТВУ ОБОРОНИ УКРАЇНИ
У 2014 РОЦІ НА БУДІВНИЦТВО (ПРИДБАННЯ) ЖИТЛА
ДЛЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ
Відповідно до вимог Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на будівництво, (придбання) житла для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 147, Міністр оборони України Лебедєв П.В. за погодженням з Мінфіном наказом від 17.01.2014 № 35 (зміни внесено наказом від 08.02.2014 № 91) затвердив Перелік житлових об’єктів, які планувалось профінансувати у 2014 році за рахунок коштів бюджетної програми за КПКВК 2101190 «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України». На фінансування об’єктів будівництва передбачалося спрямувати 73,1 млн. грн., у т.ч. на пускові об’єкти – 34,6 млн. грн. (їх використання давало можливість Міноборони отримати 420 квартир); перехідні об’єкти – 33,7 млн. грн.; погашення кредиторської заборгованості – 4,7 млн. гривень.
Разом з тим, згідно з паспортом бюджетної програми на 2014 рік за КПКВК 2101190, затвердженим спільним наказом Міноборони та Мінфіну від 03.03.2014 № 151/186 обсяг бюджетного призначення за програмою становив 516 млн. грн. (за спеціальним фондом), які мали бути використані на:
- будівництво житла на земельних ділянках, що належать Міноборони, та реконструкцію будівель (споруд) під житло, яке планувалося ввести в експлуатацію в 2014 році, – 154 млн. грн. (29,8 відс. від загальної суми), за рахунок яких планувалося побудувати 1230 квартир.
- будівництво житла та реконструкцію будівель (споруд) під житло, що планується ввести в експлуатацію в наступні роки, – 110,8 млн. грн. (21,5 відс.);
- придбання житла на вторинному ринку та на умовах пайової участі – 243,4 млн. грн. (47,2 відс.), за рахунок яких планувалося отримати 670 квартир;
- погашення кредиторської заборгованості – 7,8 млн. гривень.
Тобто, згідно з паспортом, основну суму коштів Міноборони мало спрямувати на придбання житла на вторинному ринку та на умовах пайової участі.
В. о. Міністра оборони України Коваль М.В. за погодженням з Мінфіном наказом від 30.04.2014 № 283 затвердив новий Перелік житлових об’єктів, які передбачалося фінансувати у 2014 році за КПКВК 2101190[7], згідно з яким на фінансування об’єктів будівництва заплановано використати 516 млн. грн., із них на:
- будівництво пускових об’єктів – 137,3 млн. грн., у т.ч. 2,3 млн. грн. – погашення кредиторської заборгованості (їх використання давало можливість Міноборони отримати 1094 квартири);
- будівництво перехідних об’єктів – 89,1 млн. грн., у т.ч. 0,7 млн. грн. – погашення кредиторської заборгованості;
- придбання житла на вторинному ринку та на умовах пайової участі – 284,8 млн. грн.;
- погашення кредиторської заборгованості – 4,7 млн. гривень.
Таким чином, напрями використання бюджетних коштів, визначені у Переліку житлових об’єктів, не відповідали напрямам, передбаченим паспортом бюджетної програми, оскільки з Переліку житлових об’єктів були виключені об’єкти, розташовані на території АР Крим та м. Севастополь. Водночас Міноборони через недоліки у плануванні коштів на будівництво житла для військовослужбовців не забезпечило внесення змін до паспорта бюджетної програми.
Як встановлено аудитом, джерелами фінансування будівництва (придбання) житла у 2014 році повинні були стати:
- кошти від відчуження земельних ділянок (260 млн. грн.);
- кошти від реалізації озброєння та військової техніки (далі – ОВТ), іншого нерухомого майна (182,5 млн. грн.);
- фінансування за рахунок залишків спецфонду (62,8 млн. грн.);
- інші джерела власних надходжень Міноборони (10,8 млн. гривень).
Отже, основним джерелом фінансування (понад 50 відс.) мали стати кошти від відчуження земельних ділянок. Однак у 2014 році з початком проведення антитерористичної операції реалізація ОВТ, земельних ділянок фактично була призупинена, що унеможливлювало виконання планів з будівництва житла. Разом з тим Міноборони в особі відповідального виконавця Департаменту капітального будівництва при використанні коштів на будівництво (реконструкцію) та придбання житла не врахувало цей ризик. У результаті кошти були розпорошені між об’єктами будівництва та за наявності власних об’єктів будівництва, введення яких давало змогу отримати Міноборони у 2014 році понад 1 тис. квартир, спрямовувалися на придбання житла на умовах пайової участі (більшість квартир, як встановлено аудитом, Міноборони не була отримана та заселена у встановленому порядку).
Фактичними джерелами фінансування будівництва житла у 2014 році стали надходження від плати, що надається установами Міноборони (75,7 млн. грн.); фінансування за рахунок залишків спецфонду (62,8 млн. грн.); кошти від реалізації ОВТ (27,5 млн. грн.); інші джерела власних надходжень Міноборони (15,5 млн. гривень).
Згідно з обліковими даними та звітом Міноборони про виконання паспорта бюджетної програми за КПКВК 2101190 за 2014 рік, касові видатки становили 162 млн. грн. (при залишку коштів за спецфондом станом на 01.01.2015 - 31 млн. грн.), які були використані за такими напрямами:
- придбання житла на вторинному ринку та на умовах пайової участі – 89,8 млн. грн. (55,4 відс. від загальної суми здійснених касових видатків), за рахунок яких у 2014 році було отримано 130 квартир;
- будівництво житла та реконструкція будівель (споруд) під житло, що планується ввести в експлуатацію в наступні роки, – 27,5 млн. грн. (16,8 відс.);
- будівництво житла на земельних ділянках, що належать Міноборони, та реконструкція будівель (споруд) під житло, яке введено в експлуатацію у 2014 році, – 22,6 млн. грн. (14 відс.), за рахунок яких було побудовано (реконструйовано під житло) 253 квартири;
- погашення кредиторської заборгованості – 7,6 млн. грн. (4,7 відс.);
- зарахування до доходів і видатків спецфонду вартості отриманих за інвестиційними договорами минулих років 40 квартир – 14,4 млн. грн. (8,9 відсотка).
Тобто, за даними Міноборони, переважна частина коштів (понад 55 відс.) була спрямована на придбання житла на вторинному ринку та на умовах пайової участі.
Однак, як засвідчили результати аудиту, звітна інформація Міноборони про напрями використання коштів та отримані квартири не відповідала дійсності. Так, у складі 22,6 млн. грн. коштів, витрачених на будівництво (реконструкцію) введеного у 2014 році житла, рахувалися 1,1 млн. грн., сплачені Міноборони на підставі рішень судових органів на користь суб’єктів господарювання, що виконували будівельно-монтажні роботи на об’єктах, введених в експлуатацію у попередні роки. Також у складі 89,8 млн. грн., витрачених, за даними Міноборони, на придбання житла на вторинному ринку та на умовах пайової участі, рахувалися 22,6 млн. грн., які були сплачені Міноборони як погашення незареєстрованої у казначействі кредиторської заборгованості на підставі рішень судових органів за житло, отримане ще у 2012 році. Також не відповідала дійсності інформація про отримання у 2014 році 423 квартир, оскільки було отримано 390 квартир (33 квартири у м. Костопіль Рівненської обл. отримані у 2012 році).
При цьому Міноборони не забезпечило використання коштів на придбання житла на умовах пайової участі відповідно до показників ефективності, визначених у паспорті бюджетної програми. Так, середня вартість одного кв. м загальної площі житла, придбаного на умовах пайової участі, становила 8564 грн. при визначеній паспортом 5814 гривень.
Міністерством використано 162 млн. грн., із них 14,7 млн. грн. спрямовано у дебіторську заборгованість, яка в цілому за КПКВК 2101190 станом на 01.01.2015 була 50,9 млн. грн. і є простроченою. Запроваджена Міноборони претензійно-позовна робота зі стягнення простроченої довгострокової дебіторської заборгованості у сумі 36,2 млн. грн. (обліковувалася станом на 01.01.2014) не дала результатів, оскільки до державного бюджету не повернено жодної гривні. Фактично ця робота завершилася на етапі прийняття судовими органами рішень, згідно з якими переважно боржники визнані банкрутами, а Міноборони - кредитором четвертої черги.
За даними обліку Міноборони, вартість незавершеного житлового будівництва (далі - НЖБ) протягом 2014 року збільшилася з 497,5 млн. грн. (станом на 01.01.2014) до 521 млн. грн. (без ПДВ), з якої 137,6 млн. грн. – вартість об’єктів, розташованих в АР Крим та м. Севастополь. Тобто за 2014 рік вартість НЖБ збільшилася на 23,5 млн. грн. (без ПДВ), а з ПДВ ця сума становить 28,2 млн. гривень. Водночас, за даними інвентаризації Департаменту капітального будівництва, вартість НЖБ станом на 01.01.2015 – 412,2 млн. грн. без ПДВ (з урахуванням 137,6 млн. грн. вартості НЖБ, розташованих в АР Крим та м. Севастополь). Отже, станом на 01.01.2015 дані обліку НЖБ відрізнялися від даних інвентаризації на 108,8 млн. гривень.
Разом з тим аудитом встановлено, що лише за 2014 рік вартість НЖБ повинна була збільшитися на 43,5 млн. грн. (з ПДВ)[8] з урахуванням того, що із 11 введених в експлуатацію житлових будинків до місцевих органів влади передано лише один об’єкт – «Реконструкція готелю «Дністер» під житловий будинок по вул. Шевченка, 46А, в м. Білгород-Дністровський Одеської обл.» вартістю 5,5 млн. гривень.
Таким чином, Департамент капітального будівництва, який, згідно з положенням, зобов’язаний вести оперативний облік незавершеного будівництва, не володіє достатньою інформацією про реальну вартість НЖБ. Так, до аудиту надавалося декілька варіантів вартості НЖБ, а відповідно до останнього офіційно підписаного варіанта, вартість НЖБ станом на 01.01.2015 була 540,2 млн. грн. (з ПДВ). Ці дані (що також підтверджено матеріалами аудиту) не відповідають даним інвентаризації, проведеної Департаментом капітального будівництва.
Зазначене свідчить про недоліки в організації ведення обліку незавершеного житлового будівництва. Водночас з державного бюджету на його утримання (грошове забезпечення та заробітну плату з нарахуваннями і компенсацією податку з доходів фізичних осіб) за 2014 рік використано 3 млн. гривень.
Головні причини зростання НЖБ - втрата Міноборони пріоритетів житлового будівництва, а також відсутність фінансування в обсягах, визначених відповідними законами про державний бюджет. Крім того, у 2014 році і на момент проведення аудиту (станом на 01.06.2015) у Міноборони так і не призначено керівника Департаменту капітального будівництва, який відповідає за реалізацію державної політики щодо забезпечення житлом військовослужбовців ЗС України, що також негативно впливає на організацію процесу будівництва, ефективне використання коштів.
Незважаючи на те, що в Міноборони перебуває на обліку понад 40 тис. безквартирних військовослужбовців (станом на 01.01.2014 - 44387 чол., на 01.01.2015 - 41867 чол.[9]), Міністерство не виконало план з будівництва (реконструкції) та введення в експлуатацію 1094 квартир (передбачалося витратити 137,3 млн. гривень).
У 2014 році Міноборони на будівництво та придбання житла використано 162 млн. грн.[10], а побудовано і придбано 390 квартир, з яких 253 квартири - у результаті будівництва (реконструкції), що становило лише 23,1 відс. від показників, визначених планом.
Аудитом встановлено, що у 2014 році Міністерством оборони України було використано 147,6 млн. грн.[11], із них:
· 14,7 млн. грн. на будівництво 160 квартир[12] на земельних ділянках, що належать Міноборони, які, згідно з деклараціями про готовність до проживання у них, введені в експлуатацію у 2014 році, однак:
- на будівництво 64-квартирного житлового будинку в с. Солонка Львівської обл. витрачено 8,6 млн. грн. (загальна вартість будинку становила 16,1 млн. грн.), який на момент проведення аудиту не був заселений, оскільки введені в експлуатацію в будинку квартири мали значну кількість недоліків і фактично не були готовими для проживання;
- на будівництво 36-квартирного житлового будинку в м. Виноградів Закарпатської обл. витрачено 1,5 млн. грн. (загальна вартість будинку становила 9,7 млн. грн.), який почав заселятися лише у кінці березня 2015 року через наявність у квартирах значних недоліків. На момент проведення аудиту через недоліки в організації розподілу житла не розподілено і не заселено 6 квартир.
Виявлені факти знову засвідчили, що Міноборони проігнорувало рекомендації Рахункової палати щодо неприпустимості введення в експлуатацію об’єктів, в яких житло не було готовим для проживання. Як наслідок, відтерміновувалось отримання квартир, за які Міністерство в 2014 році вже відзвітувало перед державою про їх готовність.
· 6,4 млн. грн. - на реконструкцію 8 службових будівель Міноборони під житлові будинки, усього 93 квартири[13], які, згідно з деклараціями, були введені в експлуатацію у 2014 році.
Як встановлено аудитом, при проведенні реконструкції 6 службових будівель Міноборони[14] замовником Південним УКБ всупереч вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» запроваджено схему фінансування (до затвердження проектно-кошторисної документації), за якою поряд із державним фінансуванням залучалися кошти з інших джерел (як встановлено, частину робіт з реконструкції здійснювали сім’ї військовослужбовців, що проживали в цих будівлях та на період реконструкції їх не звільняли). Однак при введені будинків в експлуатацію зазначалася вартість готового для проживання житла без урахування коштів, витрачених на реконструкцію мешканцями будівель, завдяки чому штучно покращувалися показники вартості реконструйованого житла.
Таким чином, у доходах та видатках державного бюджету не враховано фактичну вартість цього житла - 8,9 млн. гривень.
Як наслідок, із 93 квартир розподілено, отримано та заселено, згідно з встановленими нормативними документами Міноборони, 27 квартир, або лише 34,4 відсотка. У решті квартир проживали військовослужбовці, за рахунок коштів яких здійснювалася частина робіт з реконструкції, але які втратили право на отримання житла або ще не набули такого права відповідно до встановленого Міністерством порядку.
Ця ситуація спровокувала судові позови військовослужбовців щодо визнання їх права на проживання (Тернопільська обл., м. Бережани, вул. Замкова,1). Більше того, квартирно-експлуатаційні органи ЗС України відмовляються приймати реконструйоване житло через наявність значних недоліків у запропонованих для проживання квартирах (зокрема,
9-ти і 16-квартирні житлові будинки в м. Котовськ Одеської обл., 10-ти та
12-квартирні житлові будинки в м. Миколаїв).
Аудитом встановлено, що у зданому в експлуатацію об’єкті «Реконструкція готелю «Дністер» під житловий будинок по вул. Шевченка, 46А, в м. Білгород-Дністровський Одеської обл.» ще у травні 2014 року, на момент проведення аудиту (станом на 24.04.2015), із 24 квартир було не заселено 5, і це майже через рік після прийняття будинку в експлуатацію.
Видатки з реконструкції житла за рахунок коштів державного бюджету за 5 об’єктами[15] проведено з порушенням вимог п. 6 Порядку затвердження титулів будов (об'єктів), будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств державної власності[16], затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.1997 № 995.
· 28,6 млн. грн., спрямованих на будівництво (реконструкцію) житла, використано, але економічного ефекту не досягнуто, оскільки кошти перераховані на:
- будівництво (реконструкцію) 8 об’єктів власного будівництва, які Міноборони, згідно з планом будівництва, мало ввести в експлуатацію у 2014 році, однак через неефективне управління процесом будівництва 16 млн. грн. спрямовано у незавершене будівництво;
- фінансування перехідного об’єкта власного будівництва Міноборони на 69 квартир за адресою: м. Черкаси, вул. Котовського, 97/3 (10,2 млн. грн.);
- проектно-вишукувальні роботи за об’єктами нового будівництва (1,3 млн. грн.);
- об’єкти, будівництво яких завершено у минулих роках, за рішеннями судів Міноборони сплачено 1,1 млн. грн., з яких 1 млн. грн. - кошти, витрачені Міноборони на оплату додаткових робіт із завершення будівництва
190-квартирного житлового будинку у м. Одеса, виконання яких було обумовлено неналежним контролем з боку замовника Південного УКБ за їх якістю попереднім генеральним підрядником.
· 67,1 млн. грн. використано на придбання житла на умовах пайової участі, яке на момент проведення аудиту не отримане або не заселене, зокрема 53,6 млн. грн. витрачено на придбання житла в Київській обл., с. Гора.
При цьому, Департамент капітального будівництва не застосував штрафних санкцій, що становили 1 млн. гривень.
Як встановлено, незважаючи на те, що ще 06.12.2014 було вручено оглядові ордери на 65 квартир, вони, як і 32 квартири, отримані Міноборони 31.12.2014, на момент проведення аудиту не були розподілені у встановленому порядку та не заселені безквартирними військовослужбовцями.
Причина не заселення - неефективна робота конкурсної комісії Міноборони, яка при проведенні конкурсу із закупівлі цього житла та визначенні переможця всупереч вимогам п. 3³ Постанови
№ 147 не врахувала, що земельна ділянка, на якій здійснювалося будівництво комплексу житлових будинків, передбачалася для садівництва, через що, зокрема, житлові будинки досі не заселені військовослужбовцями ЗС України[17].
Робота конкурсної комісії Міноборони у 2014 році не відповідала принципам її діяльності, визначеним наказом Міністерства від 02.06.2014
№ 346: створення рівних конкурентних умов, гласність, прозорість, об’єктивність оцінки і єдність вимог для всіх учасників - і призвела до того, що жоден із переможців конкурсу не забезпечив виконання зобов’язань перед Міноборони, а оплачене з державного бюджету житло не отримане і не заселене безквартирними військовослужбовцями. Зокрема:
- 3,2 млн. грн. витрачено на придбання житла у м. Рівне на придбання 30 квартир загальною площею
- 10,3 млн. грн. витрачено на придбання 96 квартир загальною площею
Підставою для прийняття конкурсною комісією Міноборони рішення про визнання переможцем конкурсу з придбання житла на умовах пайової участі був акт перевірки технічного та якісного стану квартир, складений комісією Міноборони, згідно з яким запропоновані Міноборони квартири мають 70 відс. готовності та можуть розглядатися на умовах пайової участі. Однак, як встановлено аудитом, зафіксована в акті будівельна готовність об’єкта 70 відс. не відповідала дійсності, тобто була фіктивною. Таким чином, у діях комісії присутні ознаки корупції, а з державного бюджету в порушення чинного законодавства перераховано понад 10 млн. гривень.
На момент проведення аудиту забудовником не виконано зобов’язань за договором щодо передачі до 10.03.2015 квартир з проведеною державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно за державою.
Т. в. о. директора Департаменту капітального будівництва та забудовник 16.03.2015 підписали фіктивний акт № 1 про передачу Міноборони готових під заселення 96 квартир, який разом з декларацією про готовність об’єкта до експлуатації, зареєстрованою департаментом ДАБІ у Київській області 10.03.2015 за № ВС 143150690551, став підставою для перерахування у 2015 році на рахунки 22,4 млн. грн. бюджетних коштів.
Як встановлено аудитом, будівництво житлового будинку (7-го та 8-го поверхів) за вищевказаною адресою не закінчено (споруджено шість поверхів), комунікації в будинок не підведені, в експлуатацію його не введено, опоряджувальні роботи в квартирах не розпочиналися, квартири до проживання не готові. Будівельна готовність житлового будинку становила близько 60 відсотків. Тобто в діях посадових осіб Міноборони містяться ознаки корупції, а державному бюджету завдано збитків на 32,6 млн. гривень. Ці кошти на підставі фіктивного акта були списані 31.03.2015 з обліку Міноборони.
Слід зазначити, що, згідно з додатковою угодою від 25.12.2014 № 1/360П, за невиконання взятих на себе зобов’язань за договором, а саме у разі порушення терміну передачі пайовику квартир і терміну їх реєстрації в Державній реєстраційній службі (з обов’язковим оформленням права власності на них за Міноборони), забудовник передає у власність Міноборони весь об’єкт будівництва, розташований за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Михайлівка-Рубежівка, вул. Кірова, 9-б. Однак Департаментом капітального будівництва вимога до забудовника щодо передачі Міноборони всього об’єкта будівництва не висувалася, що створює істотні ризики невиконання умов договору, оскільки, за отриманою інформацією, 29 квартир у цьому будинку реалізовані ТОВ «БУДКАПІТАЛС» іншим покупцям.
При здійсненні розрахунків за укладеними договорами з придбання житла на умовах пайової участі Міноборони не дотримувалося вимог п. 8 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 147, щодо фінансування житлових об’єктів, будівництво (придбання) яких передбачається здійснювати за рахунок бюджетних коштів згідно з переліком, затвердженим для кожного об’єкта наказом головного розпорядника бюджетних коштів і погодженим Мінфіном із зазначенням обсягу бюджетних коштів. На фінансування об’єктів, не визначених у затверджених Міноборони та погоджених Мінфіном переліках, використано 28,4 млн. гривень[18].
· 9,4 млн. грн., у т.ч. 0,1 млн. грн. сплачено у добровільному порядку, згідно з наказом Господарського суду міста Києва від 25.04.2014 № 910/1258/14 (Міноборони не оскаржувало), на користь комерційної будівельної фірми, яка на виконання умов укладеного з Міноборони договору від 26.12.2012 № 227/ДБК-342Д передало 33 квартири загальною площею
Неефективні витрати бюджетних коштів виникли тому, що Міноборони в особі колишнього начальника Центрального територіального УКБ прийняло вищезазначені квартири, які не відповідали умовам договору та не були готові під заселення. Так, навіть 16.09.2013 (майже через 9 місяців після їх приймання Міністерством) у 33-х квартирах за адресою: Рівненська обл., м. Костопіль, вул. Степанська, 26, не були завершені опоряджувальні роботи відповідно до умов договору.
Поряд із цим Міноборони не забезпечило ефективної претензійно-позовної роботи щодо стягнення на користь держави збитків. Тільки 30.07.2014, тобто більше ніж через 1,5 року, отримані комерційної будівельної фірми 33 квартири загальною площею
Такі факти вказують на прорахунки в організації вирішення житлової проблеми військовослужбовців, як наслідок - неефективні витрати з державного бюджету на сплату інфляційних витрат.
· 13,2 млн. грн., з яких 0,9 млн. грн. - інфляційні витрати та судовий збір - сплачено за наказом Господарського суду міста Києва від 23.06.2014 № 910/1329/14 на користь ДП «Західбудсервіс» ВАТ «Яворівбуд» за передане Міноборони 26.12.2012 житло - 35 квартир у смт Шкло Львівської області. Ці квартири були передані під заселення лише у жовтні 2013 року, оскільки не відповідали вимогам ДБН. Насамперед через халатність посадових осіб Міноборони, які підписали акт про отримання квартир без зауважень, неефективно витрачено 0,9 млн. грн. бюджетних коштів,
· 8,1 млн. грн. використано на погашення кредиторської заборгованості за отримане житло та виконані роботи з будівництва житла у попередні роки.
Отже, результати роботи Міноборони з питань використання коштів на будівництво та придбання житла свідчать про неефективні управлінські рішення посадових осіб Міністерства щодо вирішення важливої соціальної проблеми - забезпечення житлом безквартирних військовослужбовців.
В умовах обмеженого бюджетного фінансування важливим напрямом вирішення проблеми безквартирних військовослужбовців мали стати вивільнені земельні ділянки Міноборони, а також ефективна, в інтересах Міністерства, діяльність державних підприємств будівельного комплексу, яким передавалися значні державні фонди.
На виконання Стратегічного плану розвитку державних підприємств і господарських структур, впорядкування організації функціонального управління об’єктами державної власності, що належать до сфери управління Міноборони наказом Міністра оборони України від 15.11.2012 № 760 «Про функціональне управління об’єктами державної власності, що належать до сфери управління Міноборони» підприємства будівельного комплексу (близько двох десятків), які до цього підпорядковувалися Департаменту капітального будівництва, були перепідпорядковані Департаменту економічної діяльності Міноборони.
Як встановлено аудитом, перебуваючи у підпорядкуванні Департаменту економічної діяльності, ці підприємства, як і до перепідпорядкування, не виконували завдань з будівництва та забезпечення житлом військовослужбовців ЗС України, їх діяльність у частині виконання програми житлового будівництва не узгоджувалася з Департаментом капітального будівництва, який фактично втратив з ними зв'язок і не володів інформацією про їх господарську діяльність, а перевірка договорів спільної діяльності засвідчила, що після передачі підприємствам у період до 2007 року під забудову земельних ділянок надалі ні ГоловКЕУ, ні Департамент капітального будівництва, ні Департамент економічної діяльності повною мірою не володіли ситуацією щодо їх фактичного використання за призначенням, у т. ч. будівель і споруд, які на них розташовувалися.
З метою підвищення ефективності управління підприємствами будівельного комплексу та залучення їх до виконання Комплексної програми будівництва житла військовослужбовцям Міністром оборони України Гелетеєм В.В. 29.09.2014 прийнято рішення про перепідпорядкування їх знову Департаменту капітального будівництва, проте це рішення не виконане.
Таким чином, підпорядкувавши Департаменту економічної діяльності підприємства будівельного комплексу за відсутності стратегічного плану їх розвитку, Міноборони майже втратило з ними зв'язок: не володіло інформацією про їх фінансовий стан, економічну діяльність і можливості виконувати завдання за призначенням. І це при тому, що значна частина підприємств була створена Департаментом капітального будівництва, який мав планувати та затверджувати їх щорічну фінансово-економічну, зокрема, інвестиційну діяльність і залучати до виконання програм будівництва житла військовослужбовцям.
Аналіз наданої Департаментом економічної діяльності на запит контрольної групи інформації (лист від 17.04.2015 № 225/1/1306) про діяльність підприємств будівельного комплексу Міноборони та наявність планів їх розвитку засвідчив, що підприємства, маючи на своєму балансі отримані від Міноборони активи (земельні ділянки, будівлі та споруди тощо) вартістю понад 300 млн. грн., діяльність в інтересах Міністерства практично не здійснювали: питома вага виробленої для оборонних потреб продукції була незначною, зокрема у 2014 році - 0,5 млн. грн. (0,6 відс.) із 85,8 млн. гривень. При цьому Департаментом економічної діяльності завдання (інвестиційні програми, проекти) до підприємств будівельного комплексу не доводилися.
Аудитом результатів діяльності ДП «Управління капітального будівництва та інвестицій» (далі - ДП «УКБ-Інвест»), яке було утворено для виконання функції замовника з будівництва житла для безквартирних військовослужбовців Київського гарнізону, встановлено, що цим підприємством провалено виконання визначених завдань. Так, ще у 2008 році між державним підприємством і Міноборони було укладено договір про співпрацю у сфері будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей від 24.11.2008 № 13383/з із терміном дії до 31.12.2012, яким передбачалося будівництво на земельних ділянках військових містечок у Солом'янському районі м. Києва (площа
Департамент економічної діяльності не надав відповіді на питання про отримання економічного ефекту від діяльності державних підприємств будівельного комплексу, а саме про кількість квартир або кв. м житла, що передавалося квартирним органам Міноборони під заселення військовослужбовцями. Рахункову палату було поінформовано про те, що у 2014 році між Міноборони, ДП «Укрвійськбуд» та ТОВ «Укрбуд Девелопмент» укладено договір щодо будівництва житлових будинків за адресою: м. Київ, вул. Бориспільська, 21-45, відповідно до якого Міноборони отримає без залучення бюджетних коштів 20 квартир загальною площею
Таким чином, Департамент проігнорував суть запиту, надавши відповідь про отримання 20 квартир і не зазначивши при цьому джерело їх походження (за рахунок земельної ділянки або спонсорської допомоги тощо).
Щодо інформування про вжиті Департаментом економічної діяльності заходи в частині оптимізації діяльності державних підприємств будівельного комплексу з питань забезпечення житлом військовослужбовців Міноборони повідомило, що на виконання доручення Міністра оборони України від 02.04.2015 № 1988/з проводилася робота з розроблення плану реформування державних підприємств із визначенням переліку державних підприємств, що будуть задіяні у забезпеченні потреб ЗС України, та тих, що будуть запропоновані до ліквідації і (або) передачі іншим органам виконавчої влади, термін затвердження цього плану – 30.05.2015.
Зазначене вище свідчить, що Міноборони не тільки не здатне забезпечити ефективну роботу підприємств будівельного комплексу, але й втратило контроль за їх фактичною діяльністю, яка не враховувала нагальних потреб української армії та вирішення болючої проблеми забезпечення житлом військовослужбовців.
Аудитом встановлено, що, відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 05.11.2010 № 570 «Про припинення діяльності Східного УКБ Міноборони» та змін до нього (станом на 01.05.2015 чотири рази призначалися ліквідаційні комісії), управління більше чотирьох років перебуває у стадії ліквідації, а на його балансі рахувалися об’єкти незавершеного будівництва з високим ступенем будівельної готовності - понад 50 відс. (Харківська обл., м. Чугуїв, с. Калугіно-Башкирівка, військове містечко № 1 - три п’ятиповерхові 40-квартирні житлові будинки, трубопровід від каналізаційної станції військового містечка № 1 с. Калугіно-Башкирівка до каналізаційної станції військового містечка № 2 м. Чугуїв). З метою прискорення завершення будівництва цих об’єктів та відповідно до рішення Міністра оборони України генерал-полковника Гелетея В.В. від 26.08.2014 № 12140/з, об’єкти підлягали передачі на баланс Південного УКБ. Рішення не виконане, а іншим рішенням Міністерства Департаменту капітального будівництва було доручено підготувати в установленому порядку проект наказу Міністра оборони України про передачу незавершеного будівництва на баланс Центрального територіального УКБ.
Проте станом на 01.05.2015 проект такого наказу Департаментом капітального будівництва не підготовлено, а об’єкти незавершеного будівництва руйнуються під впливом атмосферних явищ.
Отже, Міністерством майже протягом чотирьох з половиною років не приймалося рішення про добудову об’єктів незавершеного будівництва.
Як вже зазначалося, Постанова № 715 не виконується, а Міноборони не організовано будівництва житла на жодній з 27 земельних ділянок, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.05.2013 № 666. Станом на 01.01.2015 на окупованих (анексованих) територіях перебувало 30 відс. затверджених ділянок, у т. ч. вісім ділянок загальною площею
Як встановлено, до затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку земельних ділянок була включена ділянка за адресою: м. Київ, вул. Артема, 59, яка, відповідно до рішення Київської міської ради від 15.07.2004 № 419-24, передана Центральному спеціалізованому будівельному управлінню Міноборони в короткострокову оренду для будівництва житлового комплексу військовослужбовцям. Але Міноборони так і не забезпечило будівництва житла на цій ділянці, а статус інвестиційно привабливої земельної ділянки площею 0,96 га невідомий.
Фактично на момент подачі документів до Кабінету Міністрів України для прийняття рішення про включення земельних ділянок до переліку в Міноборони були відсутні державні акти на право постійного користування ними. За даними ГоловКЕУ, яке у Міноборони є відповідальним за облік та оформлення правового статусу земель оборони, протягом 2013-2014 років Міністерством проводилася робота лише з отримання правовстановлюючих документів на 17 земельних ділянок. Цей процес тривав понад два роки.
Станом на 01.01.2015 жодна із затверджених переліком земельних ділянок не була готова для конкурсу з визначення переможця з подальшим укладанням договору для здійснення будівництва житла із залученням позабюджетних коштів.
Наказом Міністра оборони України від 16.10.2013 № 706 з метою укладання та супроводження договорів про будівництво житла утворена конкурсна комісія, яка до роботи так і не приступила. Разом з тим лише у червні 2014 року наказом від 26.06.2014 № 423 визначені завдання командирам військових частин, квартирним органам, Генеральному штабу ЗС України та органам управління Міноборони з підготовки та надання до ГоловКЕУ перспективного плану розміщення військових частин, стану використання земельних ділянок, їх площ, наявності на них будівель із зазначенням їх стану та іншої необхідної інформації.
Слід відзначити, що жодним із цих наказів не був визначений порядок звітності та подання на затвердження результатів запланованих і виконаних заходів. Як наслідок, протягом трьох з половиною років у Міноборони проводилися лише організаційні заходи з будівництва житла для військовослужбовців ЗС України на землях оборони із залученням позабюджетних коштів, які так і не дали позитивного результату у вирішенні гострої житлової проблеми.
Не уклавши протягом 2013-2014 років жодного договору з будівництва житла на землях оборони, Департамент капітального будівництва продовжував здійснювати оперативний облік договорів спільної діяльності з будівництва житла на землях оборони, укладених до 2007 року, про що наголошувалось під час розгляду результатів попереднього контрольного заходу. Так, станом на 01.01.2014 на обліку перебувало 76 таких договорів, а на 01.01.2015 - 50.
Значна кількість договорів, які перебували на оперативному обліку, виконана та закрита ще у 2006-2007 роках, у т. ч. і попереднім керівництвом Департаменту капітального будівництва і Департаменту надлишкового майна та земель Міноборони, а їх виконання підтверджено додатковими угодами до основних договорів, актами звірки взаємних розрахунків або рішеннями судів.
Проте у зв’язку з низьким рівнем виконавської дисципліни у підлеглих структурних підрозділах Департамент капітального будівництва не мав повної інформації про їх виконання.
Протягом 2014 року Департамент капітального будівництва підтвердив факт виконання 13 договорів, виконаних у попередні роки, але за рішенням керівництва Департаменту у 2011-2012 роках їх знову поставили на оперативний облік. Аналогічна ситуація була і з оперативним обліком і супроводом дев’яти договорів спільної діяльності, щодо яких протягом
2013-2014 років отримані копії рішень судів різних інстанцій. Ці договори також закриті в попередні роки, а факти визнання їх недійсними підтверджені ксерокопіями рішень судів різних інстанцій. Так, за договором від 04.10.2004 № 227/УПБ-8Д, укладеним Міноборони в особі Південного УКБ з ТОВ «ЕНС», договірні відносини припинені у зв’язку зі скасуванням його державної реєстрації постановою Господарського суду Миколаївської обл. ще від 06.10.2008, а статус переданої під будівництво земельної ділянки площею 0,6 га Департаменту капітального будівництва невідомий. Тобто упродовж п’яти років у Міноборони обліковувався договір, тоді як будівництво житла на об’єкті не здійснювалося з моменту його укладання, а земельна ділянка не була включена до затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку.
Станом на 01.01.2015 Міноборони не володіло інформацією про хід слідчих дій і термін їх закінчення за 8-ма договорами, які були вилучені Генеральною прокуратурою України, відповідно до протоколів виїмки, ще у грудні 2010 року. Загальна площа земельних ділянок, яка відводилася для будівництва житла військовослужбовцям, відповідно до умов вилучених договорів, становила
Аналіз договорів, які перебувають на оперативному обліку Департаменту капітального будівництва, засвідчив, що за 36-ма договорами практично відсутня перспектива отримання житла у зв’язку з проведенням розрахунків за ними в попередні роки. Так, договірні зобов’язання за 15-ма договорами виконані протягом 2003-2012 років, проте вони перебувають на обліку з очікуванням того, що фактичні об’єми збудованого інвесторами житла на переданих земельних ділянках перевищать проектні (в Департаменті відсутня проектна документація та експертні висновки на об’єкти будівництва, фактичні обсяги виконаних будівельних робіт).
За даними Департаменту, дев’ять договорів, які не виконувалися з часу їх укладання, а термін їх дії закінчився у 2007-2010 роках, вважалися розірваними. Відповідно до умов цих договорів, на землях оборони загальною площею 597,4 га (у м. Києві -
Протягом 2013-2014 років Департамент капітального будівництва не забезпечив належного контролю за виконанням умов діючих договорів спільної діяльності з будівництва житла, внаслідок чого державою в особі Міноборони не отримано 72 квартири загальною площею
Ці 54 квартири, відповідно до акта прийому-передачі від 11.02.2010
№ 10-Кр/3, передані Міністерству в особі начальника Кримського УКБ у 2010 році. Однак на момент їх прийняття до заселення квартири не відповідали ДБН і не були готові до експлуатації. Акт прийому-передачі квартир у подальшому судом визнаний недійсним, а їх вартість до доходів і видатків державного бюджету не зараховувалася. Житло отримували, відповідно до умов договору на будівництво житла на земельній ділянці площею
Однак рішення суду не виконане, а Міноборони, влаштувавши протягом майже чотирьох років безрезультатну переписку з контрагентом та судовими виконавцями, було черговий раз втягнуто в судові розгляди щодо права власності на земельну ділянку, будівлі та споруди на плямі забудови.
Отже, Міноборони не тільки не отримало житло за умовами зазначеного договору, але й втратило інвестиційно привабливу ділянку в м. Києві. Юридичні підрозділи Міністерства не змогли відстояти законні інтереси Міноборони в судових органах.
Безконтрольність з боку Міноборони за фактичним використанням переданих під будівництво житла земель за договорами спільної діяльності призвела не лише до втрати
При цьому, відповідно до рішення Господарського суду м. Києва від 22.08.2011 № 32/61 за позовом будівельної компанії до Міноборони, витрати з організації будівництва на цій ділянці, понесені товариством у сумі 3,4 млн. грн., були враховані у виконання ним договірних зобов’язань перед Міноборони за діючим договором з будівництва житла від 10.07.2001 № 528 на вже іншій земельній ділянці (площа
Втрачено також земельну ділянку площею
Міноборони у 2014 році зарахувало до доходів та видатків державного бюджету вартість 13 квартир (м. Київ) і 27 квартир - 8,4 млн. грн. (м. Чернігів), отриманих у рахунок виконання договору від 19.02.2004 № 7/Зі-04, укладеного Міноборони в особі начальника ГоловКЕУ з будівельною компанією, з будівництва житлових будинків у центральній частині м. Київ. Крім того, у 2012 році в рахунок цього договору було отримано 20 квартир у с. Щербані Полтавської обл. вартістю 6,8 млн. гривень. Як наслідок, Міноборони втратило 4,2 млн. грн., оскільки вартість житла, яке отримувалося в регіонах України в рахунок обсягів збудованого житла на будівельних майданчиках м. Київ, не коригувалася з урахуванням вартості[22] у м. Київ.
Водночас, як встановлено аудитом, 9 квартир, отриманих у м. Чернігів, попри прийняте Міноборони ще у 2014 році рішення від 08.04.2014 № 1351/з про їх розподіл, не заселені. Причина - безпідставна відмова місцевими органами влади у видачі ордерів на житло. Це питання не змогли вирішити навіть після тривалого (майже півроку) листування між Міноборони та місцевими органами влади м. Чернігів і під час відповідних робочих зустрічей. Такі дії місцевих органів влади блокують розв’язання важливої житлової проблеми, носять ознаки корупції та підлягають оцінці з боку Генеральної прокуратури України.
Крім того, на момент проведення аудиту, незважаючи на те, що будівництво за договором від 19.02.2004 № 7/Зі-04 було закінчене в І півріччі 2014 року, іншим суб’єктом підприємницької діяльності не забезпечило виконання зобов’язань з передачі Міноборони
Отже, Міноборони не забезпечило ефективного використання бюджетних коштів та залучення інших джерела, крім бюджетного фінансування, для вирішення проблеми безквартирних військовослужбовців.
Грубі порушення, встановлені Рахунковою палатою України, виявлені і Департаментом внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міноборони, який ініціював прийняття управлінських рішень і передачу матеріалів внутрішніх аудитів до правоохоронних органів[23]. Однак посадові особи, відповідальні за розв’язання житлової проблеми у Міноборони, не вжили всіх можливих заходів щодо усунення виявлених порушень.
Замість забезпечення належного внутрішнього[24] (управлінського) контролю за процесом розв'язання житлової проблеми, вирішення кадрового питання, призначення ефективного менеджера на посаду керівника Департаменту капітального будівництва вже після закінчення аудиту (28.04.2015), у Міністерстві підписано директиву про ліквідацію Департаменту капітального будівництва з передачею його функцій до ГоловКЕУ. Це створює не тільки ризики неефективного використання у 2015 році понад 1 млрд. бюджетних коштів, які передбачені Міноборони на будівництво і придбання житла для військовослужбовців ЗС України, а й, оскільки необхідно вносити зміни до нормативних документів Міноборони та витрачати час на передачу документації, - ризики втрати цієї документації.
КОЛЕГІЯ РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ
ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ МАТЕРІАЛІВ АУДИТУ
ЗРОБИЛА ТАКІ ВИСНОВКИ:
1. Аудит вжитих Міністерством оборони України заходів та прийнятих управлінських рішень за результатами попереднього контрольного заходу Рахункової палати України з питань ефективності використання коштів Державного бюджету України, виділених Міноборони на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців ЗС України, засвідчив, що причини допущених порушень Міноборони повністю не усунені і є перешкодою для вирішення гострої соціальної проблеми - забезпечення житлом понад 40 тис. військовослужбовців ЗС України.
Внаслідок неналежного реагування керівництва, інших посадових осіб Міноборони на рекомендації, надані у висновках Колегії Рахункової палати, відчутних позитивних змін у системі використання бюджетних коштів, передбачених на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців ЗС України, не відбулося.
Існуюча система прийняття та контролю за виконанням управлінських рішень щодо інвестиційної діяльності, будівництва і придбання житла для військовослужбовців не сприяла ефективному використанню бюджетних коштів та реальному розв’язанню житлової проблеми безквартирних військовослужбовців.
Аудитом встановлено факти діяльності, які містили ознаки корупції: придбання не готового до експлуатації житла, підробка договорів, підписання фіктивних актів про отримання житла, незабезпечення своєчасного розподілу житла для безквартирних військовослужбовців. У результаті державному бюджету завдано збитків, а безквартирні військовослужбовці втратили нагоду отримати оплачені за рахунок бюджетних коштів квартири, оскільки вони не були готові до експлуатації.
1.1. Службові розслідування у Міноборони у 2013-2014рр. не проведені; посадові особи, діяльність або бездіяльність яких призвели до грубих порушень бюджетного законодавства, до відповідальності не притягнуті; квартири, які декілька разів виділялися керівництву ЗС України, державі не повернені; введене в експлутацію у попередні роки житло, яке не було готовим до експлуатації, не заселене; поза обліком державного бюджету перебуває вартість отриманого Міноборони житла на 32 млн. грн., а організована претензійно-позовна робота щодо виконавців робіт і постачальників житла з повернення марно витрачених коштів, відшкодування завданих збитків не дала результатів, внаслідок чого прострочена дебіторська заборгованість у сумі понад 37 млн. грн. стала фактично безнадійною.
1.2. Кабінет Міністрів України не забезпечив контролю за виконанням Комплексної програми забезпечення житлом військовослужбовців, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.99 № 2166, яка є застарілою і не вирішує нагальних проблем забезпечення житлом військовослужбовців, оскільки визначені в ній показники нереальні, а заходи (механізми) і джерела для їх виконання недостатні або відсутні.
Пошук нових джерел фінансового забезпечення житлом військовослужбовців має стати пріоритетом діяльності Уряду України.
2. У 2014 році Міноборони за відсутності належного внутрішнього контролю не забезпечило законного та ефективного використання 162 млн. грн., передбачених на будівництво (придбання) житла, а із побудованих і придбаних 390 квартир отримано, розподілено та заселено у встановленому порядку 152, тобто лише 39 відс., оскільки квартири не були готові до заселення, а також мали місце проблеми із землевпорядною документацією.
2.1. У результаті прийняття неефективних управлінських рішень Міноборони бюджетні кошти розпорошувало між об’єктами будівництва, спрямовувало у дебіторську заборгованість або на придбання житла, яке не було готове до експлуатації, що призвело до зриву виконання плану з будівництва (реконструкції) та введення в експлуатацію 1094 квартир. Фактично в експлуатацію здано 253 квартири, або лише 23,1 відс. від показників, визначених планом.
2.2. Внаслідок неефективної діяльності конкурсної комісії Міноборони 53,6 млн. грн. спрямовано на придбання житла на умовах пайової участі, яке фактично не заселене через проблеми із землевпорядною документацією, а 13,5 млн. грн. - у довгострокову прострочену дебіторську заборгованість через невиконання постачальниками умов укладених договорів.
2.2.1. Міноборони в особі Департаменту капітального будівництва не застосувало до забудовника штрафних санкцій на 1 млн. грн. за несвоєчасне виконання договірних зобов’язань, а внаслідок дій конкурсної комісії Міністерства, які містили ознаки корупції всупереч чинному законодавству перераховано 10,3 млн. грн. на придбання житла у с. Михайлівка-Рубежівка Київської області.
Т. в. о. директора департаменту та директор компанії забудовника підписали фіктивний акт про передачу Міноборони готових під заселення 96 квартир у будинку, будівництво якого не було закінчено через відсутність комунікацій. У результаті таких дій, що містять ознаки корупції, незаконно перераховано на рахунки комерційної структури кошти, а державному бюджету завдано збитків на більш як
32 млн. гривень.
2.3. Замовником Міноборони Південним УКБ всупереч вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (за відсутності проектно-кошторисної документації) було запроваджено протиправну схему реконструкції службових будівель Міноборони під житлові будинки та їх фінансування за рахунок інших джерел. Як наслідок, поза доходами та видатками державного бюджету Міністерством приховано вартість цього житла - 8,9 млн. гривень. Із зданих в експлуатацію після реконструкції 93 квартир розподілено, отримано та заселено у встановленому нормативними документами Міноборони порядку 27 квартир (лише 34,4 відсотка).
2.4. Міноборони при здійсненні розрахунків у загальній сумі 28,4 млн. грн. за укладеними договорами з придбання житла на умовах пайової участі не дотримано вимог п. 8 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 147 (об’єкти будівництва відсутні в переліках).
2.5. Фактичне використання коштів на придбання житла на умовах пайової участі не відповідало показникам, визначеним у паспорті бюджетної програми, що призвело до неефективного витрачання 20,8 млн. гривень.
Внаслідок бездіяльності посадових осіб замовника - УКБ кошти державного бюджету в сумі 1 млн. грн., передбачені для будівництва (придбання) житла, витрачено неефективно - на сплату інфляційних витрат і судового збору постачальникам, які фактично передали Міноборони житло, що не відповідало вимогам ДБН.
2.6. Всупереч вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» дані обліку незавершеного житлового будівництва (625,2 млн. грн.) не відповідають дійсності, а відповідальний виконавець Департамент капітального будівництва через недоліки в організації ведення обліку незавершеного житлового будівництва не володів інформацією про дійсну вартість такого будівництва.
3. Міноборони не забезпечило ефективного використання земельних ділянок, вивільнених під будівництво житла для військовослужбовців, і виявилося нездатним організувати будівництво житла для військовослужбовців на землях оборони.
До затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.05.2013 № 666 переліку земельних ділянок, на яких планувалося будівництво такого житла, включені земельні ділянки, жодна з яких не була готова до забудови, оскільки не пройшла державної реєстрації. Внаслідок цього протягом 2013-2014 років Міноборони не укладено жодного договору з будівництва житла для військовослужбовців із залученням інших не заборонених законодавством джерел фінансування.
3.1. Міноборони, як і в попередні роки, не володіло достовірною інформацією про стан договорів спільної діяльності, укладених переважно у 2001-2004 роках, у рахунок яких комерційним структурам в інвестиційно привабливих містах були передані сотні гектарів земель фактично у відкуп. У результаті за «сприяння судових органів» земельні ділянки втрачені, а квартири військові не отримували.
4. Квартирно-експлуатаційні органи ЗС України не провели повноцінну інвентаризацію службового житла через наявність корупційної складової у діях окремих посадових осіб, які не забезпечили надання інформації про осіб, що проживають у гарнізонах. Не вирішене питання проживання у закритих військових містечках 7,7 тис. осіб, які не працюють і не служать у ЗС України.
4.1. Внаслідок ініційованих Військовою прокуратурою Київського гарнізону Центрального регіону України довготривалих судових суперечок щодо законності отриманого Міноборони у 2012 році житла (16 квартир у
м. Івано-Франківську та 38 квартир у м. Первомайську Миколаївської обл.), на придбання якого з державного бюджету витрачено 16 млн. грн., безквартирні військовослужбовці вже майже три роки не в змозі реалізувати своє право на отримання готового для проживання житла, яке зазнає руйнувань через вплив атмосферних явищ і незабезпечення експлуатації.
5. В умовах обмеженого бюджетного фінансування Міноборони не створило ефективної системи управління діяльністю підпорядкованими державними підприємствами будівельного комплексу, утвореними для виконання програми житлового і військового будівництва для Міністерства та наділеними державою активами. Запровадивши схему постійного їх підпорядкування структурним підрозділам, Міноборони фактично втратило з ними зв’язок, стратегічні плани до підприємств будівельного комплексу не доводило, інформацією про їх фінансовий стан, економічну діяльність та можливості виконувати завдання за призначенням не володіло.
У результаті ці підприємства, маючи на обліку отримані від Міноборони активи (земельні ділянки, будівлі та споруди тощо) вартістю понад
300 млн. грн., діяльність в інтересах Міністерства практично не здійснювали, житло для ЗС України не будували і квартири для розподілу серед безквартирних військовослужбовців не передавали.
Уже майже п’ять років перебуває у стадії ліквідації Східне УКБ, але внаслідок безсистемних і хаотичних управлінських рішень керівництва Міноборони щодо передачі недобудованих Східним УКБ об’єктів житлового будівництва іншим замовникам ці об’єкти, що вже руйнуються під впливом атмосферних явищ, все ще рахуються за Східним УКБ, не добудовуються і поступово стають непридатними.
З метою усунення зазначених недоліків та притягнення винних посадових осіб до відповідальності Рахункова палата направила висновки до Генеральної прокуратури України та відповідні рекомендації органам державної виконавчої влади.
МАГУТА Р.М.
ГОЛОВА РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ