У слуханнях взяли участь народні депутати, представники парламентських комітетів з питань бюджету, економічної політики, промислової і регуляторної політики та підприємництва, науки і освіти, спеціальної контрольної комісії з питань приватизації, секретаріату Кабінету Міністрів, РНБО, міністерств оборони, промислової політики, економіки, Національного космічного агентства, Державної компанії "Укрспецекспорт", Державної служби експортного контролю, Українського центру економічних і політичних досліджень імені О.Разумкова, Центру досліджень конверсії армії та роззброєння, низки громадських організацій.
Під час слухань обговорено хід реалізації Державної програми реформування та розвитку оборонно-промислового комплеску на період до 2010 року, виконання Кабінетом Міністрів та центральними органами виконавчої влади необхідних заходів щодо її реалізації, а також удосконалення нормативно-правової бази у цій сфері.
Голова Комітету Анатолій Гриценко, відкриваючи засідання, зазначив: "стан розвитку ОПК є критичним і таким, що створює загрозу національній безпеці держави". Причиною цього він назвав не виконання Державної програми реформування та розвитку ОПК на період до 2010 року. За його словами, в державних бюджетах на 2007р. та 2008р. не передбачалося виділення за окремою бюджетною програмою коштів на реалізацію заходів Державної програми. "Жодного разу урядом не розглядався стан її виконання та не здійснювалося коригування відповідно до завдань державних програм розвитку озброєння та військової техніки" наголосив А.Гриценко.
Голова парламентського Комітету також зазначив, що Кабінет Міністрів не виконав Рекомендацій Комітетських слухань у сфері розвитку ОПК.
Голова підкомітету з питань оборонно-промислового комплексу та військово-технічного співробітництва Анатолій Кінах також наголосив на тому, що виконання заходів та завдань Державної програми розвитку озброєння та військової техніки Збройних Сил на період до 2009 року фактично зірвано. "Застережливим є стан фінансування фундаментальних та пошукових оборонних досліджень, який менше у 7-10 разів ніж передбачено Державною програмою" підкреслив він.
Проаналізувавши виконання інших програм, А.Кінах зазначив: "недопустимо, що в державі діє такий механізм державного фінансування оборонних програм, який з року в рік призводить до зриву виконання встановлених термінів та завдань".
За його словами, "основна проблема полягає у тому, що після прийняття низки законів та інших нормативно-правових актів у сфері оборонного планування не вдалося створити цілісну систему такого планування, досягти необхідної інтеграції її окремих важливих ланок у систему бюджетного планування".
Учасники слухань у виступах відзначали, що сьогодні вітчизняний ОПК спроможний виробляти за замкненим циклом лише близько 8% загальної номенклатури ОВТ, які перебувають і планується мати на озброєнні української армії. Водночас, за оцінками експертів Стокгольмського інституту оборонних досліджень, ОПК України здатний повною мірою забезпечити оновлення близько 90% номенклатури власних озброєнь і військової техніки, причому забезпечити технологічність (модульність, універсальність, спрощеність виготовлення, експлуатації й ремонту) та низьку вартість.
За словами промовців, ключовою проблемою залишається технологічне оновлення підприємств ОПК, оскільки ступінь зносу їх основних фондів перевищує 50%, а 70-75% обладнання морально застаріло, експлуатується понад 15 років і не спроможне задовольнити потрібну якість, ефективність і продуктивність праці. Учасники слухань наголошували, що значна кількість виробництв потребує масштабної реконструкції й технічного переоснащення.
Промовці зауважували, що більшість проблем вітчизняного оборонно-промислового комплексу є наслідком "фактично зруйнованої" державної системи управління комплексом. "Вона залишається повністю децентралізованою та не придатною для ефективної реалізації визначених завдань військово-технічної і військово-промислової політики, зокрема для дієвої державної підтримки та розвитку оборонних підприємств у ході реформування ОПК" наголошували вони.
Під час слухань також були розглянуті проблеми розвитку та інтеграції оборонно-промислового комплексу, проаналізовані негативні процеси, що відбуваються в ньому. Промовці пропонували можливі шляхи удосконалення системи управління та покращання становища в цілому в галузі. Вони також висловлювались за перегляд на урядовому рівні підходів до реалізації військово-технічної та військово-промислової політики, зокрема у сфері діяльності ОПК, запровадження активних заходів з виправлення стану у цій сфері, посилення контролю за їх виконанням та зміцнення системи управління.
На думку більшості промовців, Україні потрібна Стратегія розвитку озброєння та військової техніки на 15-20 років, якою зокрема були б визначені стратегічні напрями військово-технічного співробітництва зі створення систем (комплексів, зразків) ОВТ і яка стала б основою для розробки нової середньострокової Державної програми реформування та розвитку ОПК.
Під час слухань також наголошувалось на необхідності радикально змінити бюджетну та податкову політику держави у сфері діяльності ОПК і виконання державного оборонного замовлення з метою створення сприятливих умов для посилення інноваційних процесів, зокрема розвитку та збереженню критичних технологій військового призначення та подвійного використання.
Комітет з питань національної безпеки і оборони за підсумками обговорення планує провести засідання, на якому будуть узагальнені висловлені пропозиції.