Голова Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко вважає, що закритість енергетики може стати причиною багатьох проблем.
«Різке збільшення ціни на газ руйнує бюджети держав — як центральні, так і місцеві. Маніпулюючи поставками енергоносіїв, можна впливати на перебіг і результат виборчих кампаній, провокувати зміну урядів, змінювати політику держав... І все це без війни! Висновок очевидний: закритість провокує корупцію, корупція — нестабільність і конфлікти, внутрішні й міждержавні.
От чому нам потрібні будь-які ініціативи, покликані посилити прозорість, а разом із нею й стабільність розвитку держави», — підкреслив голова парламентського комітету.
За його словами, світова фінансова криза, що вибухнула в 2008 році, показала, що більшість міжнародних організацій — СОТ, Всесвітній банк, МВФ та інші — насправді не в змозі контролювати життєво важливі для держав і мільярдів людей фінансові та ресурсні потоки.
«Як результат, світова спільнота нині живе на двох полюсах. На одному — нечисленний «золотий мільярд» із найбільш розвинених країн, де високі стандарти життя збереглися і в умовах кризи. На другому — 2,5 млрд. людей, які не мають доступу до найважливіших життєвих ресурсів, які живуть у цілковитих злиднях, без школи та елементарної медицини», — підкреслив А. Гриценко.
На його думку, таке розшарування породжує і надалі буде породжувати спалахи насильства і конфлікти, у тому числі терористичного і військового характеру: «Кожен буде боротися за свою справедливість і необхідні для цього ресурси — будь то просто гроші, нафта чи газ. Тому прозорість виключно важлива».
А. Гриценко підкреслив, що лише деякі з 192 країн, які об'єднані під прапором ООН, мають необхідні для життя природні ресурси. «Більшість держав змушені купувати їх у інших. Прозорість таких постачань також грає ключову роль. Вона гарантує надійність і доступність ресурсів за обсягом і ціною, виключає корупційну складову, підсилює як внутрішню стабільність держав, так і міжнародну безпеку», — додав глава комітету ВР з національної безпеки.
Життєво важливі ресурси і доступ до них, на його переконання, не повинні використовуватися як зброя, важіль тиску, як механізм впливу на політику держав або спосіб усунення конкурентів у бізнесі. «Хочемо жити в світі на планеті — це доведеться усвідомити, краще раніше, ніж пізніше», — вважає А. Гриценко.
«Ми зобов’язані прийти до високих стандартів відкритості на планеті — тоді виживемо. Разом. Якщо ж світовий розум не включиться, не буде прозорості — станемо свідками ресурсних воєн. Боюся, що тоді вже нинішнього десятиліття світ може вибухнути війнами за ресурси», — заявив Голова Комітету.