Метою законопроекту (реєстр. № 3123), поданого Кабінетом Міністрів, є упорядкування порядку і правил здійснення прикордонного контролю за перетинанням державного кордону особами, транспортними засобами і вантажами, що містяться в численних підзаконних документах, в одному законодавчому акті.
Як зазначив перший заступник голови Державної прикордонної служби Шишолін П. А. на засіданні Комітету, порядок здійснення прикордонного контролю визначено низкою актів законодавства та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів, спільними наказами Адміністрації Держприкордонслужби з іншими центральними органами виконавчої влади. За його словами, це ускладнює пропуск осіб через державний кордон через відсутність єдиного акту законодавства, який чітко окреслював би правовідносини всіх категорій осіб та прикордонників, визначав загальні процедури перетинання державного кордону.
В чинному законодавстві також не визначено вибірковість та порядок спрощення прикордонного контролю, що ускладнює здійснення пропуску через кордон осіб у разі виникнення обставин непередбачуваного характеру - різкий зріст пасажиропотоку в результаті факторів, що не відносяться до здійснення контрольних заходів у пунктах пропуску, але призводять до надмірного часу очікування на державному кордоні (наприклад стихійне лихо, аварії, масові зворушення тощо).
Члени Комітету під час обговорення підтримали законопроект. Народні депутати вважають, що його прийняття сприятиме збільшенню пропускної спроможності діючих пунктів пропуску та зменшенню часу очікування проходження прикордонних формальностей на кордоні громадян. В разі ухвалення закону також прогнозується покращання ефективності заходів прикордонного контролю за рахунок запровадження нових форм та методів контролю.